• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/uyanisyayinevi
  • https://twitter.com/Uyanis_Yayinevi

Günün Sözü

Konak Yayınları
Zügüdar - Mustafa Miyasoğlu


ZÜGÜDAR - MUSTAFA MİYASOĞLU

Zügüdar, Kâtibim türküsünün Pakistan ve Hindistan bölgesindeki söylenişidir. Bizde Avare müziği ne kadar yayılmış ve etkili olmuşsa, o bölgede de Zügüdar müziği öylesine yayılmış ve melodisiyle benimsenmiştir.

Bu kitap, Babil’den Taç Mahal’e kadar geniş coğrafya üzerinde, İskender'in yakalandığı Hind tutkusuyla yollara düşmüş bir Türk yazarın yaşadığı serüvenlerin notlarıdır. Çeşitli sebeplerle Güneydoğu Asya’da dolaşan insanımızla ilgili gözlemlerini ve imkânsızı yakalama çabasına düşen gençlerimizin hikâyesini dile getiriyor. Bu arada, ihtişam ve sefaleti bir arada yaşayan, Türkleri “adil ve güzel insanlar” olarak tanıyan bölge halkının yaşayışıyla bize bakışını da bir romancı tavrıyla yansıtıyor.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Gezi
Etiket Fiyatı: 15 TL
İndirimli Fiyatı: 11 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.

Devrim Otomobili - Mustafa Miyasoğlu


DEVRİM OTOMOBİLİ - MUSTAFA MİYASOĞLU

Bu kitaptaki hikâyelerin konu edindiği iki ihtilal ve iki muhtıra döneminde yaşayan ve toplumun farklı kesiminden seçilen insanların ortak özelliği, bir “mesele” sahibi olmalarıdır. Kimliklerine ve yaşama haklarına sahip çıkan bu insanların hikâyeleri dergilerde yayınlanırken yabancı dillere çevrilerek antolojilere girdi. Kendine özgü niteliklere sahip olan bu hikâyelerin her biri farklı bir dünyayı ortaya koyarken, farklı anlatım teknikleri deneyen bir romancının ustalıklarını da sergilemektedir.

Mustafa Miyasoğlu’na özgü bir anlatımla yazılan ve 16 hikâyeden oluşan Devrim Otomobili, hem seçtiği insanların özeleştirisini yansıtmakta ve hem de yaşanan çarpıklıkları ortaya koymaktadır. O yüzden, bu kitapta anlatılan olaylar ve insanlar bugüne kadar hikâye ve romanlara konu olmamıştır. Toplumumuzun son kırk yılından kesitler sunan bu hikâyeleri bazen acı bir gülümsemeyle, bazen de şaşkınlıkla okuyacak, yaşadığımız hayat üzerinde farklı görüşler kazanacaksınız.

Elinizden bırakmak istemeyeceğiniz kadar sürükleyici bir dille yazılmış olan Devrim Otomobili’ndeki hikâyeler, ödüller kazanmış bir romancının dikkatlerini ortaya koymaktadır. Bu hikâyeler toplumumuzun taşrasıyla büyük şehir hayatından kesitler yansıtırken, sancılı üniversite gençliği ile aydın çevrelerde yaşanan çarpıcı değişimlere yer vermekte, unutulmaz tipler ve sahneler de ortaya koymaktadır.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Hikâye
Etiket Fiyatı: 10 TL
İndirimli Fiyatı: 7,5 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Yollar ve İzler - Mustafa Miyasoğlu


YOLLAR ve İZLER - MUSTAFA MİYASOĞLU

Romanlarıyla edebiyatımızda kendine özgü bir yer edinen Mustafa Miyasoğlu’nun bu beşinci romanı, insanımızın Anadolu yollarına düşerek memleket özlemiyle kendi kimliklerini arayışını ortaya koymaktadır.

Mineli çalar saatin sesiyle kendini bulan insanların Eyüp Sultan’dan başlayan bir Anadolu seyahatini anlatan Yollar ve İzler, bizi biz yapan değerlerin peşinde, eski başkentlerimizde dolaşan insanların hikâyesidir. Bayram tatilinde Mevlâna ziyareti için yollara düşen iki ailenin serüveninde, kimlik ve kişilik meseleleriyle birlikte, farklı izlerde hayatlarının manasını idrak etmeye çalışan insanların hikâyesi, hepimizin hayatıdır. Günümüzden Osmanlı ve Selçuklu değerlerine doğru yapılan bu yolculuk tarihî, mimarî ve estetik değerleri de öne çıkarmaktadır.

Lütfiye Hanımın Konya/Meram rüyası ile Tarık Beyin Bursa macerası yanında, kadın ve erkek olarak kendilerine özgü bir hayat kurmak isteyen genç çiftlere ait rüya yorumları da romanda önemli bir yer tutuyor. Eyüp Sultan'dan başlayan yolculuğun Bursa-Bilecik üzerinden Mevlâna huzuruna ulaşarak sona ermesi ve yol boyunca yaşanan sürprizlerle türbeleri ziyaret, ilk kez bu romanda hayatın içindeki gerçekler olarak anlatılıyor. Her bakımdan kendine özgü bir eser olan bu romanda, İstanbul-Konya yolundaki Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait şaheserlerle Konya'nın manevî değerlerinin anlatılıyor olması, tarihimiz ve kültürümüz açısından oldukça önemli...

İki kere T. Millî Kültür Armağanı, iki kere de T. Yazarlar Birliği tarafından "yılın romancısı" seçilen Mustafa Miyasoğlu, her romanında olduğu gibi bu eserinde de kendine özgü bir dille farklı bir dünyanın kapılarını aralamaya çalışıyor.

Pakistanlı Türk dostu Masud Akhtar Shaikh tarafından İngilizceye de tercüme edilen Yollar ve İzler, eski başkentlerimizin yollarına düşen insanlarla bu ülkenin kalbine doğru yolculuğa sürüklüyor okuyucusunu...

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Roman
Etiket Fiyatı: 10 TL
İndirimli Fiyatı: 7,5 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Ayna ve Suret - A. Vahap Akbaş


AYNA ve SURET - A. VAHAP AKBAŞ

Ayna ve Suret, şiir ve denemeleriyle tanınan A.Vahap Akbaş’ın dergilerde yayınlanan hikâyelerini bir araya getiriyor. Anadolu çocuklarının büyük şehirde yaşadığı kimlik, kişilik bunalımlarıyla sevda ve muhabbet hikâyelerini anlatan metinlerin bir kısmı gerçekten sarsıcı. Büyük bir kısmı ise hayal ve fantezi dünyasına götürüyor okuyucuyu. Yazarın gösterdiği aynada birbirinden farklı, bağımsız kimlik ve kişilikteki insanların hayatlarından kesitlerle beraber kendi hayatımızdan alınmış olabileceğini düşündürtecek sahneleri görüyoruz.

Hikâye edilen kimi olaylar karşısında şaşıracak, hoş sürprizlere gülecek, ülkemizde yaşanan ihmal ve duyarsızlıklara sinirlenecek, acınacak hallerdeki durumlarda üzülecek, aşk ve sevgi anları gibi mutlu anlarda sevinecek ya da hüzünlü bir olayla duygulanacaksınız okurken. Unutamayacağınız tiplerin ve durumların hikâyelerini bir araya getiren bu kitabın edebiyatımıza taze bir hava getireceğine inanıyoruz.

Efgan adlı ilk şiir kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği tarafından "Yılın Şairi" seçilen, Alevler ve Güller adlı romanıyla da Sedat Yenigün Roman Armağanı kazanan A.Vahap Akbaş, kendine özgü hikâyeleriyle de farklı bir dil geliştirmektedir.

A.Vahap Akbaş, şiirleri yanında, deneme ve incelemeleriyle edebiyat öğretmenliğinde oluşturduğu birikimi edebi eserlerine de taşıyarak kültürel bir kimlik ortaya koymaktadır. Değişik atmosferleri yansıtan hikâyelerden oluşan Ayna ve Suret, yeni Türk edebiyatında, bir şairin hikâyeleri olarak kendine özgü dili ve anlatımıyla dikkati çekecektir.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Hikâye
Etiket Fiyatı: 10 TL
İndirimli Fiyatı: 7,5 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Olmaz Hayal - Emre Miyasoğlu


OLMAZ HAYAL - EMRE MİYASOĞLU

Yalnızlık Rüyası’ adlı romanıyla Beyan Yayınları 2002 İlk Romanlar Yarışması’nda ikinci olan Emre Miyasoğlu’nun ‘Olmaz Hayal’ isimli ilk hikâye kitabı, kendine özgü bir dili ve ilgi çekici karakterleriyle dikkat çekiyor, şaşırtıcı psikolojik durumları başarıyla aktarıyor.

‘Olmaz Hayal’ konuları itibariyle birbirlerinden çok farklı olaylara farklı bakış açılarını yansıtıyor. Bu hikâyelerdeki insanlar ve olaylar, kültürel ve estetik kaygıları öne alan bir sanatçı tavrıyla anlatılıyor. Farklı insan ve toplum kesitlerini ortaya koyan bu hikâyelerin zengin bir sanat dünyasını, işlek bir dil ve etkili bir anlatımla ortaya koyduğunu görüyoruz. Dergilerde yayınlanan hikâyeleriyle dikkati çeken yazarın Olmaz Hayal adlı hikâyesi hakkında, basınımızın duayenlerinden Osman Akkuşak şunları yazmıştı:

“... Emre Miyasoğlu’nun hikâye mi desem, tahayyülât mı desem, artistik bir düzyazı mı desem, tarif etmekte zorlandığım bir yazısını gördüm... Bir çırpıda okudum. Sanki ben 19-20 yaşımdayım da, o olanları, söylenenleri ben hayal ediyorum, hissine kapıldım... O ne tabiîliktir... O ne ustalıktır!.. (...)

Bu genç adamın zihninde aydınlık var... Kalbinde de hassâsiyet ve incelik var!.. Arı duru sade bir dille hikâyeler yazarsa; hayatı tanıdıkça, onun güzelliklerini, acılarını, sertliklerini, cilvelerini gördükçe; gördüklerini, duyduklarını keskin, lirik, içli bir dille yazıya dökerse; hiç şaşırmayacağım!”

Osman Akkuşak ile pek çok sanat ve edebiyat adamını haklı çıkaran Emre Miyasoğlu’nun hikâyeleri okunduğunda, konularına uygun bir dil ve duyarlı bir üslûbu olduğu, humor ve ironiyi başarıyla kullandığı açıkça görülüyor.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Hikâye
Etiket Fiyatı: 10 TL
İndirimli Fiyatı: 7,5 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Edebiyat Sohbetleri - Mustafa Miyasoğlu


EDEBİYAT SOHBETLERİ - MUSTAFA MİYASOĞLU

Bu kitap, Mustafa Miyasoğlu’nun edebiyatla ilgili dil, kültür, kimlik ve sanat eserleri üzerine yazdığı sohbet yazılarından oluşuyor. Beş bölümde toplanmış elli kadar yazıdan meydana gelen bu kitabın kültür hayatımıza yeni bir soluk getireceği ve edebiyat gündemimizi değiştireceği inancındayız.

Sanat eserleri yanında, deneme ve inceleme kitaplarıyla da tanınan usta yazar Mustafa Miyasoğlu’nun, bu kitabında kültür ve sanat hayatımızın nabzını tuttuğu, yüzyıldan beri edebiyat dünyasının gündemini oluşturan konuları irdelediği görülüyor.

Günümüzde birçok yazarın kendi kültür ve dillerinden habersiz olarak eser vermeye çalıştıkları göz önüne alınırsa, bu türden kimilerine hatırlatıcı, kimilerine de en baştan öğretici nitelikte deneme kitapları şüphesiz büyük bir ihtiyaç. Edebiyat Sohbetleri’nin sadece yazar olmak isteyenlerin değil, bu ülke içerisinde yaşayıp kendi kültüründen istifade edemeyenlerin de okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyoruz.

Mustafa Miyasoğlu’nun daha önce yayınlanan ve büyük ilgi uyandıran Muhacir ve Kültür Hayatımız adlı kitapları gibi sohbet türüne uygun bir dille yazılan Edebiyat Sohbetleri’ni severek okuyacağınıza inanıyoruz.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Deneme
Etiket Fiyatı: 14 TL
İndirimli Fiyatı: 10,5 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.
Baskısı bulunmamaktadır.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Necip Fazıl Armağanı - Mustafa Miyasoğlu


NECİP FAZIL ARMAĞANI - MUSTAFA MİYASOĞLU

Sosyal, siyasi ve estetik görüşleri ve bütün Türkiye’ye mal olan eserleriyle Necip Fazıl imanlı, kültürlü ve şahsiyetli nesillerin yetişmesinde büyük bir yeri vardır. Yaşadığı dönemde çok etkili olmuştur.

Necip Fazıl Armağanı, ona dair ortaya konan bütün değerlendirmeleri ve önemli görüşleri bir araya getirmektedir. Değerlendirme, Seçme ve Soruşturma bölümlerinden meydana gelen bu kitap, Necip Fazıl için bilinmesi gerekenleri topluca ortaya koymaktadır.

20 yıl sonra 3. defa basılırken Değerlendirme bölümü akademisyenlerin katkılarıyla zenginleştirildi ve Seçmeler bölümü de yeniden düzenlendi.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Deneme
Etiket Fiyatı: 15 TL
İndirimli Fiyatı: 11 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Yalnızlık Rüyası - Emre Miyasoğlu


YALNIZLIK RÜYASI - EMRE MİYASOĞLU

Yayınlanan ilk kitabı ‘Olmaz Hayal’ ile edebiyat camiasında dikkatleri çeken Emre Miyasoğlu, ikinci kitabı ‘Yalnızlık Rüyası’ isimli romanıyla da adından söz ettireceğe benziyor.

Roman, sürekli kendi kendisiyle mücadele eden bir gencin beklenmedik bir kazayla değişen hayat hikâyesinin on beş gününü konu alır. Bu genç, hastanede tanıştığı bir kızın hayatını kurtarır ve kendisine yeni ufuklar açan başka bir gençle karşılaşır. Bu roman, kendilerini aşmak için çırpınan gençlerin yalnızlıktan kurtuluş çabaları etrafında, günümüz gençliğinin hayatına kendine özgü bir ayna tutmaktadır.

Yazar, yaşanandan çok hayal edilenin gerçek olduğunu ısrarla vurgularcasına, değişik bir teknik kullanarak roman içinde bir masal anlatıyor bizlere. Ana metne paralel bir şekilde, ama farklı boyutta gelişen masalda, roman kahramanıyla birlikte biz de 'atlıyoruz hayallerin selesine, asılıyoruz umutların pedallarına' ve kendi çocukluğumuza doğru yol alıyoruz.

Romanın ve masalın iç içe geçmiş bir örneği olan 'Yalnızlık Rüyası'nı okurken, gerçek ve hayal arasında gidip gelecek, güzel bir yolculuğa çıkacaksınız.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Roman
Etiket Fiyatı: 10 TL
İndirimli Fiyatı: 7,5 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Oval Portre - Emre Miyasoğlu


OVAL PORTRE - EMRE MİYASOĞLU

Amerikan Edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olan Edgar Allan Poe (1809-1849) 40 yıllık hayatına, şiir ve en çok da hikâye alanında unutulmaz eserler sığdırmıştır.

Modern hikâyenin kurucusu sayılan ve günümüzdeki haline kavuşmasında öncü olmuş isimlerden biri olan E.A. Poe’nun bu alandaki başarısı, sıklıkla kullandığı ölüm temasını mistik ve metafizik bir kaygıyla ele almasındadır.

Dünyaya kendine özgü bir felsefi bakış açısıyla, genelde Batılı, özelde de Amerikalı yazarlardan çok farklı bir yaklaşımı vardır. Seçtiği Gotik tarzı üslupla, aşk ve ölüm ilişkilerini aktarırken, salgın hastalıklar, deliler, cinnet geçirenler, akla gelmeyecek intikam planları ve ölüme dair birçok korkunç ayrıntıları gözümüzde canlandırır; unutulmaz sahneler anlatır.

Amerika’ya edebiyatı öğreten şair ve yazar olarak tanınan E.A. Poe, kendi ifadesiyle hikâyelerini, “Hayalleri, var olan tek gerçeklik sayanlar” için yazmıştır. Bu kitapta toplanan seçme hikâyeleri, onun zengin muhayyilesinin ürünü olan fantezilerle örülmüş şaşırtıcı kurguya sahip metinlerdir.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Hikâye
Etiket Fiyatı: 10 TL
İndirimli Fiyatı: 7,5 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Düşünceyi Uyandırmak - A. Vahap Akbaş


DÜŞÜNCEYİ UYANDIRMAK - A. VAHAP AKBAŞ

A.Vahap Akbaş, edebiyatın değişik sularında kulaç atan bir yazar. Şiir, hikâye, roman çalışmalarının yanı sıra, denemeleriyle de dikkat çekiyor.

Akbaş’a göre düşünmek, insanın mümtaz vasıflarındandır. Yazmak ise düşünmenin en etkili yoludur ve eli kalem tutanların üzerinde bir sorumluluktur.

Kitaptaki yazılar, muhtelif zamanlarda böyle bir sorumlulukla kaleme alındı ve dergilerde yayımlandı. Yazar, şairliğinden de kaynaklanan bir duyarlılıkla düşünceye tat katmayı ihmal etmemiş. Böylece "düşünmeyi uyandırma" arzusuyla "gül damıtma idraki"nin harmanlanmasından zevkle okunacak denemeler ortaya çıkmış.

Bu kitapta yer alan denemeler, şiir, hikâye, roman ve eleştiri türlerindeki gelişmeleri ortaya koyuyor. ‘Son yirmi beş yılın şiiri’ gibi ufuk açıcı incelemelerle, inceliklere tutkun bir şairin denemelerini okuyacaksınız.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Deneme
Etiket Fiyatı: 10 TL
İndirimli Fiyatı: 7,5 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Zamansız Bahçeler - Mustafa Miyasoğlu


ZAMANSIZ BAHÇELER - MUSTAFA MİYASOĞLU

Mustafa Miyasoğlu yalnızca şiir, hikâye ve roman gibi edebiyatın ana türlerinde eser vermiyor; deneme, inceleme ve biyografi gibi öteki türlerde de teklif tenkitlerini ortaya koyuyor. Bu kitaptaki yazılar, ülkemizin temel kültür ve edebiyat meseleleri üzerine kafa yoran bir sanatçının görüşlerini ve tespitlerini bir araya getiriyor.

Zamansız Bahçeler, sosyal ve siyasi şartları da dikkate alan kültürel yazılardan oluşuyor. Bu yazılar, geçtiğimiz yüzyılın kültür hayatında herkesi ilgilendirdiği halde yeterli birikim ve sağduyulu bakış açılarıyla ele alınmadığı için, hâlâ vuzuha kavuşamayan hususları yeniden ele almaya çalışıyor. O yüzden de bu kitaptaki görüşlerin, elbette birer tesbit ve teklif olarak, her bakımdan tartışmaya açık ufuk arayışı gibi karşılanması beklenir.

Sağlıklı bir kültür ve sanat hayatı oluşturmak yolunda, herkesten çok düşünür ve sanatçılara iş düştüğü ortadadır. Yerli bir bakış açısıyla tutarlı bir zihniyetin oluşması bizim için çok önemli. Zamansız Bahçeler’in yerli bir kültür hayatı oluşmasına katkısı bizi sevindirecektir.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Deneme
Etiket Fiyatı: 10 TL
İndirimli Fiyatı: 7,5 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Mahatma Gandhi - Emre Miyasoğlu


MAHATMA GANDHİ - EMRE MİYASOĞLU

20. yüzyılda ortaya çıkmış en ilgi çekici şahsiyetlerden biri olan Gandhi, birçok neslin gözünde “taçsız kral” veya “silahsız savaşçı” gibi kavramlarla anılırdı. Onunla ilgili pek çok yazı, kitap ve haber okuduk, ama farklı kimliği ve kişiliği üçüncü şahısların dili ve kalemiyle yeterince belirip aydınlanmadı. Gandhi, Hindistan’ın bağımsızlığını savunan insanlar arasında bazı kavramları savunan yazılarıyla hepsinin önüne geçmiş ve bunları anlatabilmek için de kendi ülkesindeki bütün dinlerle etnik kültürlerden yararlanmıştır. Bu yüzden ülkesinin sembolü olmuştur. Müslümanlarla Hindular arasındaki barışçı tavrına karşı olanların suikastına kadar hep Hindistan’ın birliğini savunan Gandhi’nin dünyasını kendi dilinden okumak, dünya çapında başarılı, iyi bir tecrübeyi öğretebilir.

“Hak’tan başka bir Tanrı’ya inanmam” diyen Gandhi, barışçı amaçları ve mücadeleci tavrıyla 21. yüzyılın insanlarına çok şey öğretecek bir şahsiyettir...

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Biyografi
Etiket Fiyatı: 25 TL
İndirimli Fiyatı: 19 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.
Baskısı bulunmamaktadır.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Ömer Seyfeddin Seçme Hikâyeler - Mehmet Miyasoğlu


ÖMER SEYFEDDİN SEÇME HİKÂYELER -
MEHMET MİYASOĞLU

Çağdaş hikâyeciliğimizin temellerini atan Ömer Seyfeddin, yaşadığı dönemde genç yaşta başarılı olmuş, kendinden öncekileri bile dil ve edebiyat anlayışıyla etkilemiştir. Hikâyelerindeki konuların çeşitliliği, hayal dünyasının zenginliği yanında, anlatımının ustalığı onun hikâyelerine doyumsuz bir tad vermiştir.

Bu yüzden, yetişme çağındaki gençlerimizin dil problemi yaşamadan bu dehanın mesajını anlamalarını istedik. Seçtiğimiz hikâyeleri, cümle yapısına dokunmadan sadeleştirerek İngilizceye çevirdik.

Bir sayfada metnin sadeleştirilmiş şeklini, diğer sayfada da İngilizce çevirisini okuyabilen öğrenci, İngilizcesini kültürümüzden faydalanarak geliştirmiş olacak.

Ömer Seyfeddin who is has paved a path for the present day Turkish story writing has poved his success at his young age and has guided the language and literature comprehension of even the generation before him. Along with the variety of the subjects, richness and the power of imagination, his style and expression technique has become a base fort he novelists and the stroy writers of the present day. So we wanted to share the stories of this genius with both our young English learners and foreigners as well.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Hikâye
Etiket Fiyatı: 12 TL
İndirimli Fiyatı: 9 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Safahat - Mustafa Miyasoğlu


SAFAHAT - MUSTAFA MİYASOĞLU

Millî Mücadele boyunca Mehmet Akif bu toplumun pek çok milli, insani ve İslami değerinin sözcüsü olmuştur. Onun bütün şiirlerini toplayan safahat adlı kitabının bu milletin kütüphanesinde çok farklı bir yeri vardır. O yüzden de her nesil Safahat’ı yeni kitaptan oluşan bölümleri, bu milletin günlük hayatını, dertlerini ve ideallerini anlatır.

Ölümünden 70 yıl geçtikten sonra çok farklı Safahat yayınları ortaya çıktı. Özellikle de sadeleştirilmesi eğitimciler için kaçınılmaz göründü. Hâlbuki bir şiirin aynı dille de olsa başka kelimelerle ifadesi yeni bir şiir ortaya çıkarır. Bu yüzden Safahat'ın yeni nesiller tarafından anlaşılabilmesi için bugün bilinmeyen kelimeleri şiirlerin altında açıklamaya çalıştık. Böylece Safahat'ı okuyanların kelimelere takılmalarını önleyerek şiirleri daha kolay anlamalarına yardımcı olmak istedik.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Şiir
Etiket Fiyatı: 15 TL
İndirimli Fiyatı: 11 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Türkçe Okul Sözlüğü - Eren Miyasoğlu


TÜRKÇE OKUL SÖZLÜĞÜ - EREN MİYASOĞLU

Divan-ı Lügati-t Türk’ten bu yana yüzlerce sözlük hazırlanmış ve okur-yazarlar tarafından kullanılmıştır. Tarih boyunca farklı yüzyıllarda ortaya konan edebi eserlerde zamanla değişen kelimeler, yine kendi çağdaşları tarafından hazırlanan sözlüklerde o dönemdeki anlamlarıyla yer almıştır. Bu kelimelerin günümüzdeki anlamlarıyla o günkü anlamları arasında farkların bulunduğunu gözlemleriz. Diller ve bunların temel taşları olan kelimeler de bir tür canlı varlıklardır; doğar, bir süre yaşar ve ölürler. Dolayısıyla bir kelimenin ele alınan dönemdeki anlamının günümüzde daha iyi anlaşılabilmesi için o kelimenin kullanıldığı dönemdeki bakış açısını doğru değerlendirmek gerekir.

Biz de bu hususları göz önünde bulundurarak, günümüzde yaşayan dilin kelimelerinin kolay anlaşılabilmesi için çaba sarf ettik. Okul çağındaki gençlerimize çok yararlı olacağına inandığımız 17.190 kelimelik bu sözlüğü yayınlarken, kültürümüze hak ettiği hizmeti vermeyi umuyoruz.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Sözlük
Etiket Fiyatı: 12 TL
İndirimli Fiyatı: 9 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Dönemeç - Mustafa Miyasoğlu


DÖNEMEÇ - MUSTAFA MİYASOĞLU

Dönemeç, Anadolu insanının tarihi bir dönüm noktasındaki tavırlarını, değişen durumlar karşısındaki değişmeyen özelliklerini ortaya koyan bir romandır. Biz güz mevsimindeki aşk, ölüm ve düğün çevresindeki olaylar, bu insanların mizaçlarının en çarpıcı yanlarıyla anlatmaya imkan vermektedir. Bu bakımdan konusu ve anlatımıyla bize özgü bir romancı tavrını yansıtmaktadır.

Cumhuriyet'in 50. yılındaki sosyal ve kültürel hareketliliği Anadolu şehirlerinden seçilmiş gençlerle geleneksel yapısı parçalanan aileler çevresinde ele alan bu roman, insanımızın toparlanma çabalarıyla ülke ve dünya şartlarına karşı tavır alışlarını anlatmaktadır. Bir yönüyle de bir şuurun alttan alta geliştiğini ortayak oymaktadır: Roman kahramanlarından Şakir Bey de Yunus gibi "şehre varam feryad ü figan koparam" demektedir.

Dönemeç, romancıların ısrarla ihmal ettikleri Anadolu insanının umutlarını, sevinçlerini, korkularını ve geleneksel değerlere sığınışlarını ustalıkla değerlere sığınışlarını ustalıkla dile getirir. Bugüne kadar çok az hikaye ve romana konu olan Orta Anadolu insanı için şimdiden klasikleşmiş edebi ve sosyolojik bir metindir.

Kaybolmuş Günler'den Bir Aşk Serüveni'ne kadar yazdığı her romanda farklı bir roman dili kullanan ve konularını kendine has bir üslupla ele Mustafa Mİyasoğlu, her eseriyle alaka uyandırdığı gibi bu romanıyla da 1980 yılında Yazarlar Birliği'nin "yılın romancısı" armağanını kazanmıştır.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Roman
Etiket Fiyatı: 12 TL
İndirimli Fiyatı: 9 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Dilbilgisi - A. Vahap Akbaş


DİLBİLGİSİ - A. VAHAP AKBAŞ

A.Vahap Akbaş, otuz beş yılı aşkın bir zamandır şair / yazar olarak edebiyatla ve eğitimci olarak gençlerle iç içe yaşamıştır. Türkçeyi hakkıyla öğrenememenin düşünce ufkunu nasıl daralttığına, ne gibi iletişim sorunlarına yol açtığına; dil ve düşünce bilinci oluşturamamanın nelere mal olduğuna yakından tanıklık etmiştir.

Elinizdeki kitap bu tanıklığın bir neticesidir ve bilgiden bilince; bilinçle düşünce ve güzellik ufuklarına yelken açmak isteyenlere rüzgâr olma temennisiyle yazılmıştır.

“Dil Bilgisi”, dilin kurallarını kuru kuruya anlatan bir kitap değildir. Kurallarla beraber dil bilinci, edebiyat sevgisi ve güzellik duygusu oluşturma amacı da güdülmüştür. Bu bağlamda kitap, zengin uygulamaları, özenle seçilmiş örnekleri ve çerçeve içinde verilmiş dile dair alıntı metinleriyle bir mini antoloji özelliği de taşımaktadır.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Ders Kitabı
Etiket Fiyatı: 10 TL
İndirimli Fiyatı: 7,5 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Zamandan Kurtarılan - A. Vahap Akbaş


ZAMANDAN KURTARILAN - A. VAHAP AKBAŞ

A. Vahap Akbaş, yalnızca şiir, hikâye ve roman yazmıyor; yazdıkları üzerinde düşünüyor aynı zamanda. Edebiyata ve kendi eserlerine dair düşüncelerini yazıyor, konuşuyor. Hemingway’in, “Görüp öğrendiğiniz bir şeyi yazmakta gecikmeyin” sözünü önemsiyor.

Yazmak en iyi paylaşma yoludur çünkü ve paylaşmak güzeldir. Akbaş, yazmakla insanın, zamanın elinden bir şeyler kurtardığına inanıyor. Muhtelif zamanlarda yapılmış bu konuşmaların kitap içinde bir araya gelmesi de bu düşüncenin neticesidir.

Zamandan Kurtarılan’da, otuz beş yıl edebiyat dünyamızın havasını solumuş bir yazarın çocukluğuna, edebiyat serüvenine, eserlerine, dil ve edebiyata, aydınlara dair düşünceleri sıcak bir söyleşi üslubuyla veriliyor.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Konuşmalar
Etiket Fiyatı: 12 TL
İndirimli Fiyatı: 9 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Pembe İncili Kaftan - Eren Miyasoğlu


PEMBE İNCİLİ KAFTAN - EREN MİYASOĞLU

Ömer Seyfeddin, çağdaş Türk hikâyesinin öncüsü ve edebiyat dilinin sadeleştiricisidir. Öz bakımdan da milli ve manevi değerlerle “mektepten memlekete” anlayışının en başarılı temsilcisidir. Milliyetçilik duygusuyla vatan sevgisini öne alan ve minnetsiz yaşamayı haysiyet kaygısına bağlı gören bir mizaca sahiptir.

Mustafa Miyasoğlu’nun önsözde söylediği şu sözler Ömer Seyfeddin hakkında yapılan yanlışları açıklıyor ve Konak Yayınları’nın hassasiyetini ifade ediyor:

“...Belki yirmiden fazla yayıncı tarafından farklı biçimlerde yayınlanan Ömer Seyfeddin’in eserlerinin ancak yarısı aslına uygundur. Bunların pek çoğu eksik olduğu gibi, bazıları da ona ait olmayan metinleri onunmuş gibi göstermek yanlışlığından kurtulamamıştır.”

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Hikâye
Etiket Fiyatı: 10TL
İndirimli Fiyatı: 7,5 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.
Baskısı bulunmamaktadır.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Harem - Eren Miyasoğlu


HAREM - EREN MİYASOĞLU

Ömer Seyfeddin sağlığında Harem (1918) adlı bir hikâye kitabı çıkardığı için, aile konusunu ele alan hikâyelerin iyine Harem adlı bir kitapta topluyoruz. Baskıcı aile yapısı kadar, feminist kadın anlayışının da bu hikâyelerde ustalıkta eleştirildiğini görüyoruz.

Tarih ve toplumu konu edilen hikâyelerinin yanında, başlangıçtan beri alfranga-alaturka zıtlığını yansıtan aile hikâyelerinin de önemli bir yekün tuttuğunu görüyoruz. Pembe İncili Kaftan'da, tarih ve toplum hikâyeleri, Efruz Bey’de Meşrutiyet dönemine ait fikri ve siyasi eleştirileriyle geliştirilen hikâyeler toplanmıştı. Bu kitapta ise aile ve kadın-erkek ilişkilerini anlatan hikâyeler bir araya getirilmiştir.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Hikâye
Etiket Fiyatı: 12TL
İndirimli Fiyatı: 9 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.
Baskısı bulunmamaktadır.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Yalnız Efe - Eren Miyasoğlu


YALNIZ EFE - EREN MİYASOĞLU

Ömer Seyfeddin 36 yıllık ömründe çok şey yaşamış ve bugün hile önemini koruyan pek çok eser ortaya koymuştur. Onu önemli kılan, ufkunun genişliğiyle gözlem ve hayat tecrübesinden yola çıkarak eserlerini yazması ve doğru görüşler üzerinde ısrarla durmasıdır. Gerek hikâyeleri ve gerekse makaleleriyle hep bu milletin gençliği için gerekli olanları anlatmış ve 40 yaşından sonra yazmayı düşündüğü büyük bir esere kendini hazırlamıştır.

Milli edebiyat anlayışıyla eser veren yazarımız, yanlış teşhis yüzünden şeker komasına girerek öldüğünde, 150’den fazla hikâye, pek çok mensur şiir, bir kitaplık şiir, bazıları oynanmış tiyatro eserleri ve pek çok makale ile her biri yarım kalmış pek çok roman denemesi bırakmış bir ustaydı.

Ömer Seyfeddin’in 15 yıl süren yazı hayatında bazen arkadaşlarıyla birlikte hareket ettiği görülse de hep bir “yalnız efe” tavrını sürdürdüğü görülmüştür. Son hikâyeleriyle Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenen Mahcupluk İmtihanı adlı tek perdelik oyununu bir araya getirdiğimiz bu kitaba Yalnız Efe adını vererek, ona yakışan bir tavrı vurgulamaya çalıştık.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Hikâye
Etiket Fiyatı: 12TL
İndirimli Fiyatı: 9 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.
Baskısı bulunmamaktadır.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Efruz Bey - Eren Miyasoğlu


EFRUZ BEY - EREN MİYASOĞLU

Ömer Seyfeddin’in romanı sayılan bu bir dizi hikâye, çağdaş edebiyatımızın en ilgi çekici metinlerinden biridir. Efruz Bey adlı bu mozaik tiple, bedavacı hürriyet kahramanlığı yanında, sathi batılılaşma da ilgi çekici bir tarzda eleştirilir.

İttihat ve Terraki Fırkası çevresinden seçilen tipleri Efruz Bey’in kişiliğinde karikatürize eden bu bir seri hikâye, benzerlerini sık sık gördüğümüz insanları anlatır. Ömer Seyfeddin'in sağlığında yayınladığı hikâye kitaplarından biri olan Efruz Bey’in ilk baskısından (1919) sonra, konuyla ilgili hikayelerinin araştırıcılar tarafından ortaya çıkarılmasıyla bu “fantazi roman” on iki hikâyelik bir kitap olmuştur.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Hikâye
Etiket Fiyatı: 12TL
İndirimli Fiyatı: 9 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.
Baskısı bulunmamaktadır.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Ashab-ı Kehfimiz - Eren Miyasoğlu


ASHAB-I KEHFİMİZ - EREN MİYASOĞLU

Ömer Seyfeddin kısa süren hayatında, kabına sığmaz zekâsı ve millî heyecanıyla pek çok hikâye yazmıştır. Bunlardan sosyal, siyasî, tarihî, aşk ve aile hayatımıza ait olanları ayrı kitaplarda topladığımız gibi gaflet hikâyelerini de bu kitapta topladık. Çağdaş edebiyatımızın bu ilgi çekici hikâyelerinde toplumumuzun her türlü gaflet ve aptallıkları da eleştirmiştir. Ashab-ı Kehfimiz Ömer Seyfeddin’in sağlığında roman adıyla yayınladığı eserlerinden biridir (1918) ve II. Meşrutiyet döneminde kozmopolit ailelerin millî şuurdan mahrum hallerini anlatır. Bundan başka kitaptaki öteki hikâyelerde, yazarımızın zengin gözlemleriyle zekâsının dikkatinden kaçmayan toplumumuza ait her türlü gaflet ve yanlışlıklar anlatılmaktadır.

Yalnız millî gafletleri değil, aynı zamanda sosyal, dinî, ailevî ve aşk hayatıyla ilgili gafletlerle tuhaflıkları da sergileyen bu kitaptaki hikâyelerde, Ömer Seyfeddin’e özgü ironi ve hüzünlü bir mizah anlatımı da dikkati çeker. Bu bakımdan Ashab-ı Kehfimiz’de yer alan Kurbağa Duası, Keramet, Yemin, Tütün ve benzeri hikâyeleri tekrar tekrar okuyacaksınız. Bunlar çağdaş edebiyatımızda unutulmaz bir yere sahiptir.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Hikâye
Etiket Fiyatı: 12TL
İndirimli Fiyatı: 9 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.
Baskısı bulunmamaktadır.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Ömer Seyfeddin Seçme Hikâyeler - Dr. Muhammed Harb


ÖMER SEYFEDDİN SEÇME HİKÂYELER -
DR. MUHAMMED HARB

Her çevreden insanın Ömer Seyfeddin’in hikâyelerini severek okuduğunu biliyoruz. Yahya Kemal gibi o da çağdaş Türk edebiyatının kurucularından biridir. Çağdaş Türk kültürünün Milli Mücadele öncesi ve sonrasındaki oluşumu sırasında aydınlarımızı ve gençlerimizi nasıl etkilediği ortaya konursa, onun kişiliği ve vazgeçilmezliği daha iyi anlaşılacaktır. Ömer Seyfeddin’in fikir ve sanat hayatımıza etkisi maalesef yeterince bilinmiyor. O namuslu bir aydın olarak, işini iyi yapan insanlarla gelişebileceğimize inanıyordu. Biz de onun hikâyeleriyle hem kendimizi tanıtıyor, hem de gençliğe güzel örnekler sunuyoruz.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Hikâye
Etiket Fiyatı: 10TL
İndirimli Fiyatı: 7,5 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


İnşirah - A. Vahap Akbaş


İNŞİRAH - A. VAHAP AKBAŞ

A. Vahap Akbaş’ın şiirleri Türkçe’nin ve değerler dünyamızın yetkin örnekleri olarak okuyucusuna çok özge bir şiir dünyasının kapılarını aralamakla kalmıyor, okuru bu dünyanın içine çağırıyor, hatta çekiyor. Çünkü söylenen her dizenin okurun dünyasında bir karşılığı oluşuyor. Bu da şiirde olması gereken bir başka özelliği “samimiyet”i düşündürüyor insana. İnsanı boğan ve yoran şiirlerle dolu bir edebiyat ortamında Akbaş’ın şiirleri bu özellikleriyle okura “işte şiir, budur” dedirtiyor. Şair Akbaş’ın çok zengin tabiat çağrışım ve imgeleriyle kurduğu bu şiirler asla zamanın dışında değil ve hayattan kaçışı da ifade etmiyor. Tam tersine hayatla ve zamanla son derece iç içe... Değilse “sarışın bakan taksiler” ve benzeri söyleşilerin bu şiirde yeri olmazdı. Onun yapmaya çalıştığı şey, yaşamak zorunda bırakıldığımız hayatın sadece bize sunulan ‘yüz’den ibaret olmadığını, ‘hayat’tan tabiata uzanmayı başardığımız zaman çok geniş bir imkânlar dünyasına açılabileceğimizi söylemektir.
Mustafa Özçelik

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Hikâye
Etiket Fiyatı: 14TL
İndirimli Fiyatı: 10,5 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.


Daniş Çelebi ve Çengi Sümbül - Mustafa Miyasoğlu


DANİŞ ÇELEBİ ve ÇENGİ SÜMBÜL -
MUSTAFA MİYASOĞLU

Ahmet Mithat Efendi (1844-1912), yarısı hikâye, roman ve piyes olan 200 kadar kitabın yazarıdır. Letâif-i Rivâyât adlı eserlerinde hikâye geleneğimizden yararlandığı gibi, tiyatro eserlerinde de gelenekten faydalanarak, Osmanlı tavrını savunur. Efendi, bugün için bile yerli ve bize özgü bir sanat anlayışının sözcülerindendir. Çengi ile ondan sahneye uyarlamasının özel bir yeri var. Bunda dil ve anlatım olarak Giritli Aziz Efendi’nin yazdığı Muhayyelât’tan yola çıkılmıştır. Ondaki “hayâlleri” okuyarak Don Kişot gibi, aklı karışan Dâniş Çelebi’nin hikâyesi, efsuncu annesi Saliha Molla ve peri sandığı Çengi Sümbül ile hayli renkli bir maceraya dönüşür. Yanlış terbiye ile hurafelere bel bağlamak, bu eserin asıl konusu gibidir. Eser, yazılışından yüz yıl sonra keşfedilerek sadeleştirildi, daha sonra tiyatroya uyarlandı ve Çengi adıyla İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahneye kondu. Naşit Özcan’ın yönettiği bu oyun çok ilgi gördü. A. Midhat Efendi’nin romanıyla onun tek bölümün eserden bambaşka bir eser ortaya
çıktığı için, bu farklılığı belirtmek maksadıyla, Mustafa Miyasoğlu eserin adını Dâniş Çelebi ve Çengi Sümbül yaptı.

Yayın Danışmanı: Mehmet Miyasoğlu
Yayıncı Kategorisi: Tiyatro
Etiket Fiyatı: 8TL
İndirimli Fiyatı: 6 TL
Not: Kargo ücreti alıcıya aittir.

Kitap Efendi'den Satın Al

Belirtilen fiyatlar Uyanış Yayınevi internet sitesinde geçerlidir.

Yorumlar - Yorum Yaz

Sipariş Formu

 
 
 
 
 
 
 


Okuyalım, Okutalım
Site Haritası