• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/uyanisyayinevi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
  • https://twitter.com/uyanisyayinevi
  • https://www.instagram.com/uyanisyayinevi

Günün Sözü

Hülvani Baştuğ


01.02.1956 Yılında Gümüşhane İli, Köse İlçesi, Salyazı Beldesi’nde dünyaya geldim.
Çocukluğum çok sıkıntılı geçmesine rağmen ilk ve ortaokulu Salyazı Beldesi’nde okudum. Lise ve Üniversite okumayı çok istememe rağmen okuyamadım. Okumamı engelleyen iki sebepten biri ekonomik; diğeri, çocuk yaşta yakama yapışan bronşit hastalığı oldu.
.
Ortaokul yıllarında resim ve edebiyata merakım çoktu; amatörce resimler yapıyor, şiirler yazıyordum. 1975 yılında Salyazı Beldesi’nden İstanbul'a göç ettik. İçimdeki resim ve şiire olan istek, gurbetteki hayat şartları gereğince ötelendi.
.
Lise ve üniversite okuyamayışımın bende bıraktığı acıyı dindirmek için bol kitap okudum, araştırmalar yaptım, çeşitli STK’larında kurucu başkanlık, idarecilik yaptım. Sosyal olmam, bu tür uğraşlarda aktif olmam olgunlaşmamı, gelişmemi sağladı. İstanbul gibi bir hayat üniversitesinde kendimi geliştirdiğime inanıyorum.
.
1990 Yılına kadar İstanbul’da ticaretle uğraştım. Marketçilik, otobüs işletmeciliği, turizm derken 1990’da üç ortak olarak Ankara, Elmadağ, Hasanoğlan Beldesi’nde Doruk Kireç Sanayi’yi kurduk; üretim yapmaya başladık. Bu süreç içerisinde dünyaca “Gelincik Ressamı” diye tanınmış Hikmet Çetinkaya ile tanıştım; resme olan ilgimden kendilerine bahsettim. O da beni atölyesine, “Hikmet Çetinkaya Sanat Evi”ne davet etti; “Atölyemde çalışabilir, resim yapabilirsin.” Dedi. Böylelikle bu sanat evinde resim yapmaya, çeşitli hocalarla çalışmaya başladım; kişisel ve karma sergilere katıldım. On yılı aşkın bir zaman diliminde yağlı boya tablolar yaptım. Resim yaptığım zaman içerisinde boyadaki uçucu kimyasal maddeler, astım hastalığımı tetikledi; beni iyice rahatsız etmeye başladı. Bu sebeple resim yapmayı bırakmak zorunda kaldım.
.
Resimden zoraki uzaklaşınca, içimde ukde kalan şiire ağırlık verdim; şiir yazmaya başladım. Çeşitli sitelerde yayınlanmış ve yayına hazır beş yüzü aşkın şiirlerim var. Üç adet elektronik kitabım basıma hazır.
.
2005 Yılında şirketi devrettim. Şimdi emekliyim. “İki nefes arası” diye tanımladığım ömrü, hayırla yâd edilen bir kişi olarak tamamlamaya çalışıyorum.
.
Evliyim; iki kızım, bir oğlum var.

1995 yılından bu yana Ankara, Elmadağ’da ikamet ediyorum.
Emeklilik yıllarımı kitap okuyarak, şiir yazarak geçiriyorum. Bütün çabam: Çocuklarıma, Torunlarıma ve arkamdan gelenlere ışık tutmak, yol olmak.
.
Tek amacım iki dünyayı da mamur etmek; Hakkın divanına Kul olarak varmak.
.
Hülvani Baştuğ


Yorumlar - Yorum Yaz
Okuyalım, Okutalım
Site Haritası