• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/uyanisyayinevi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
  • https://twitter.com/uyanisyayinevi
  • https://www.instagram.com/uyanisyayinevi

Günün Sözü

İbrahim Enes Duruay

İbrahim Enes Duruay


1999 yılının sonunda Ankara’da doğdu. İlk kitabı “İslambol”u on iki yaşındayken 2012 yılında yayınladı. Daha sonra sırasıyla Ortadoğu şehirlerini konu alan "Şam'dan Kudüs'e Ortadoğu'yu, Suriye'de yaşayan iç savaşı anlatan "Halep'te Aşk"ı, İstanbul'un fethiyle hayatı değişen bir rahibin hidayet yolculuğunu konu edinen ilk romanı "Kudüs Yolcusu"nu ve son kitabı "Dersimiz: Kudüs"ü yayınladı.

Duruay, bir yandan kitap çalışmalarını sürdürürken bir yandan da çeşitli konularda yazı ve makaleler kaleme aldı. Bazı yazıları çeşitli ulusal gazetelerde yayınlandı. Ayrıca 2015 yılında sekiz ay boyunca yerel bir gazetede düzenli olarak köşe yazarlığı yaptı. 2016’da Türkiye’nin farklı şehirlerindeki lise öğrencileri için serbest bir politika kürsüsü oluşturmak için Dünya’da Neler Oluyor isimli bir internet sitesi kurdu, bir yıl süre ile bu sitede yazıları yayınladı. Duruay, ortaokulda okurken bir yıl, lisede ise iki yıl boyunca okul dergisinin editörlüğü görevini üstlendi.

İbrahim Enes Duruay’ın İstiklal Şairi hakkında yazdığı kompozisyon, 2016 yılında Ankara Valiliği’nin düzenlediği Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı temalı Liseler Arası Kompozisyon Yarışması’nda birinci seçildi.

Duruay, tiyatro ve kısa film senaryoları da yazmaktadır. Yazdığı senaryolardan bazılarını Nisan 2016’da yakın arkadaşları ile birlikte kurduğu Ankara’nın ilk ve tek çocuk derneği olan Hempa aracılığıyla filmleştirmiş ve çeşitli ortamlarda izleyici ile buluşmuştur. Bu filmlerden orta metrajlı olanlardan biri Sultan II.Abdülhamid Han’ın hayatını, bir diğeri ise Aliya İzzetbegoviç’in gençliğini ele almaktadır. Ayrıca İbrahim Enes Duruay, Ankara’daki Suriyeli mülteci çocukların eğitim hayatını ele alan El-Medrese isimli belgeselin de yönetmenliğini yapmıştır.

15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminin ardından uluslararası medyanın yanlı ve yanlış haber anlayışına, Türkiye aleyhi yayınlara karşı kuyuya bir taş atmış olmak için World’s Paper isimli İngilizce yayın yapan dijital bir politika dergisi çıkarmaya başladı. Fransa’dan Kaşmir’e Medine’den Hindistan’a Kahire’ye Doğu Timur’a kadar farklı coğrafyalardan gençlerin yazarlık yaptığı World’s Paper, internet üzerinden dünya çapında binlerce kişiye ulaşmayı hedeflemektedir.

Halen Türkiye’nin faaliyet halindeki tek çocuk derneği (18 yaşın altındakilerin kurduğu) Hempa’nın yönetim kurulu başkanı, İngilizce olarak yayın yapan World’s Paper isimli dijital politika derginin genel yayın yönetmenidir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Okuyalım, Okutalım
Site Haritası